Example, Local farmers in my area love 275 Gallon Caged IBC Tote’s, used ones sell for 150 dollars in the area. I found a person on Craigslist who sells them for 75 dollars a piece about an hour drive from me. After, a little on the phone negotiating I was able to pick up 15 totes for 50 dollars apiece.  It took the Mrs. and I less than three hours to pick up the totes and return. We kept a few totes for ourselves to harvest rain water and sold the rest off for a nice profit.


The box subscription business has exploded. While it's nothing new, and it's been around for ages now, the overwhelming rise of the internet has breathed newfound life into this online business idea. What is a box subscription exactly? If you think back for a moment to one of the most viral box subscriptions businesses, you'll clearly recall the Dollar Shave Club.
What Employees Say: “VIPKID pays between $14-22 an hour, plus more in incentives some months. Most kids are fun and well behaved. You create your own schedule and work as little or much as you want. The materials are already provided, you just have to review them beforehand and plan out how you want to teach the materials and which props you want to use.” —Current ESL Teacher
×